29. MARITA ARVIDSSON Konstnär
Hitta hit:
Sväng från genomfartsleden in på Ekerudsvägen vid silversmeden.
Ta första vägen till vänster, fortsätt tills vägen svänger höger, då är du på Hagvägen.
Eller sväng vid Coop, håll höger och sväng höger i tredje korsningen.
Hagvägen 13 666 95 Dals Långed
Telefon: 070-666 16 71
Email: [email protected]
Instagram: mima5659


Vid bäcken (akvarell)
Jag tror faktiskt att jag föddes som en färgmänniska med
”ögon känsliga för grönt”.
Jag jobbar mest med måleri, men också med ull och stygn. Naturen finns med, men kanske mer som ett ursprung. Målningarna ser jag som en föreställning där färgen har huvudrollen.
Allt började på allvar då jag blev förälskad i akvarell men under många år har även akryl tagit mycket plats i mitt skapande. Jag behöver båda för att få utlopp för olika arbetsätt, skiftande humör eller den stämning jag vill förmedla.
Akvarellfärgen är flyktig men bestämd och inte lätt att styra. SÅ för att finna det rena uttrycket, färgens egen lyskraft och styrka, har jag försökt jobba mer MED färgen. Det är en balansgång mellan det snabba omedelbara och det eftertänksamma. Det är alltid en spännande resa.
Det går fort att ”döda” färgen och tappa ljuset, men ibland får det vara så, det blir en berättelse i sig. Ofta gör tänkandet allt mycket svårare. Jag har tränat på att släppa tanken och bara lita på att kroppen vet, där finns ju allt, minnena, berättelserna och erfarenheten. Det handlar mycket om tillit.
I akrylmåleriet har jag en annan frihet. Jag undersöker olika ytor, färgtoner och hur dessa möten fungerar eller inte fungerar. Jag tar bort och lägger till. Egentligen måste jag bara bestämma när jag ska sluta, annars kan bilden vara en ”Never endan story”. Och det blir det ofta.
Att jobba med ull ger mig möjlighet att jobba tredimensionellt. Jag tovar delar i vit ull, färgar och bygger former och objekt.
Just nu har ullen tagit mycket plats och äntligen har jag funnit mitt textila uttryck.

Höstdag i Flaterud (akryl)

Habitat (ullobjekt)